Korijeni današnjeg Simfonijskog orkestra Mostar sežu u 1888. godinu, kada je u Mostaru utemeljeno Hrvatsko pjevačko društvo Hrvoje, u sklopu kojega je djelovao i orkestar do početka Drugog svjetskog rata. Početkom 50ih godina 20. st. inicijativu u glazbenom životu Mostara preuzela je Glazbena škola koja je dala i prve instrumentaliste. Time su bili stvoreni preduvjeti za osnivanje školskog orkestra. Godine 1953. uprava Narodnog kazališta, u suradnji s Glazbenom školom, okupila je glazbenike, a potkraj iste godine održavaju se prve probe. U travnju 1954. godine imenovano je prvo vodstvo Gradskog orkestra, koje će četiri godine kasnije prerasti u Simfonijski orkestar Mostar.
Svoju kulturnu misiju Orkestar ostvaruje na području cijele BiH. Nerijetko gostuje i u inozemstvu, a glazbenici jedinog bosanskohercegovačkog simfonijskog orkestra domaćini su mnogim poznatim dirigentima, kao i domaćim i inozemnim solistima. Broj održanih koncerata do 1992. godine je preko dvije tisuće.
U Domovinskom ratu članovi ovoga orkestra osnovali su Gudački kvartet Hrvatskog vijeća obrane, koji je ubrzo prerastao u Hrvatski gudački kvintet. To je tijelo i danas okosnica Simfonijskog orkestra Mostar, koji svojim koncertima duhovne i svjetovne glazbe daje prepoznatljivo obilježje svome gradu. Za promicanje glazbene kulture mostarski su simfoničari dobili mnogobrojna priznanja, no, kako sami ističu, najviše ih raduje potpora vjerne publike.
Simfonijski orkestar Mostar, uz koncertnu djelatnost, svoju misiju vidi u približavanju djela klasične glazbe mladima u osnovnoj školi, kao i u afirmaciji mladih talenata. U protekloj sezoni ugostili su mlade glazbenike, poput klarinetista Marka Zavišića iz Zagreba, harmonikaša Stefana Ćehe iz Istočnog Sarajeva, pijanistice Sare Skopljak iz Tuzle, violončelista Mihovila Karuze iz Splita, violiniste Sho Akamatsu iz Zagreba i Jovana Bogosavljevića iz Beograda, pijanistu Ivana Galića iz Weimara, gitaristu Ivana Petričevića iz Kölna i brojne druge talentirane umjetnike. Novu godinu započinju sada već tradicionalnim Novogodišnjim koncertom (maestro Giuseppom Terzom iz Beča, maestro Igor Tatarević iz Zagreba) s ciljem da u Hercegovini stvore zavidan broj poklonika klasične glazbe i ozračje bečkih i ostalih velebnih europskih dvorana u kojima se izvodi klasična glazba.
S domaćim mladim umjetnicima, mezzosopranisticama Nikolinom Zovko i Monijom Jarak-Mikulić, sopranisticom Ninom Kadijević-Deronjić, baritonima Karlom Milićevićem, Hrvojem Merdžom, Marijom Bevandom, kontratenorom Marinom Vitasom, kao i s brojnim drugim solo pjevačima njeguju izvrsnu suradnju i bodre ih u njihovom nastojanju da se profiliraju kao vrhunski umjetnici.
Vrlo dobru suradnju Simfonijski orkestar Mostar (SOM) njeguje i s Glazbenim odsjekom PMF-a Sveučilišta u Mostaru, prof. Katjom Krolo-Šarac, zborovođom Akademskog zbora, kao i s brojnim studenticama i studentima svih sveučilišta, kako u BiH, tako i šire.
Neki od reprezentativnih koncerata SOM-a:
Sezonu 2018./19. započeli su u velikom stilu: koncertom „Večer Beethovena“. Program se sastojao od Koncerta za violinu i orkestar u D-duru (solist: hrvatsko-japanski umjetnik Sho Akamatsu – Zagreb), uvertire „Egmont“ i Pete simfonije u c-molu. Dirigirao je maestro Igor Tatarević, koji je i šef Orkestra. Koncert je održan 17. rujna 2018. u velikoj dvorani Hrvatskoga doma „Herceg Stjepan Kosača“ u Mostaru.
U listopadu 2018. uslijedio je koncert „Miholjski barok“. Solistice su bile: Iva Ledenko, oboa – Strassbourg i Ana Korade, truba – Zagreb.
U studenom 2018. koncertom „Večer Mozarta“ i solistima: Nikolina Vukoja, flauta – Široki Brijeg i Marko Zavišić, klarinet – Zagreb mostarski su simfoničari pod ravnanjem maestra Igora Tatarevića obradovali sve poklonike velikog majstora iz Salzburga.
Gostuju redovito u osnovnim školama u Mostaru kako bi obradovali mališane školskim programom sastavljenim od poznatih djela Sorkočevića, Mozarta, Bacha, Vivaldija, ali i Scotta Joplina i Astora Piazzolle. Cilj im je školarcima približiti gudačke instrumente i priuštiti im mali koncert koji je dio svakodnevice njihovih vršnjaka u zemljama bogate glazbene tradicije.
Već nekoliko godina uzastopce organiziraju Koncert s mladim talentima, koji je vremenom prerastao u pravi festival mladih umjetnika. S velikim zadovoljstvom prigrlili su sve male soliste! Uzvratili su osmijehom, sigurnim tonom i željom za zajedničkim muziciranjem. Na festivalu redovito sudjeluju i studenti glazbenih akademija iz BiH, kao i već afirmirani glazbenici.
Simfonijski orkestar Mostar zahvalan je svim profesoricama i profesorima na neizmjernoj ljubavi koju uložu u rad sa svojim učenicima. U toj je ljubavi sadržan i profesionalizam i discipliniranost i želja da Hercegovina bude prepoznata kao regija talentiranih i vrijednih violinista. Zahvalu upućuju i roditeljima malih solista, koji na svoj način znakovito pridonose ljepoti ozračja Festivala mladih talenata.
Trg hrvatskih velikana bb, 88000 Mostar, BiH
+387 36 318 212
Adresa:
Kralja Tvrtka bb,
88000 Mostar,
Bosna i Hercegovina
Radno vrijeme:
Pon – Pet:
08:00 – 16:00