Večeras je u Narodnom pozorištu u Mostaru održana dodjela nagrada, a ovogodišnje 22. izdanje Međunarodnog festivala komedije "Mostarska Liska" zvanično je proglasio zatvorenim predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara, gospodin Đani Rahimić.
"Želim pohvaliti rad Narodnog pozorišta u Mostaru i zahvaliti im se što čuvaju, rekao bih, ovaj duh Mostara. Dakle, humor na koji smo mi u Mostaru ponosni. Ponosni smo, naravno, i na tu riječ, tako da ovaj naziv festivala zaista ima dugu tradiciju na koju smo svi ponosni. Zato im se zahvaljujem što su ovaj festival održali živim svih ovih godina", istakao je Rahimić.
Direktor Narodnog pozorišta u Mostaru, Emir Spahić, zahvalio se svima koji su svojim trudom i zalaganjem doprinijeli realizaciji još jednog uspješnog izdanja festivala.
"22 izdanja, ništa posebno, broj, idemo dalje... Naravno da ne. 22 izdanja, 22 godine u kojima se Mostar zajedno smijao, 22 godine aplauza, smijeha, rada, znoja. To znači mnogo više od broja. Želim se zahvaliti svim glumcima koji su ostavili dio sebe na sceni, rediteljima koji su se usudili raditi, producentima koji su sve to omogućili, i naravno tehničkom i administrativnom osoblju koji su sve to spojili na jednom mjestu na sceni Narodnog pozorišta Mostar. Kažu da ćemo večeras zatvoriti festival, ali ja bih radije rekao da ćemo samo napraviti kratku pauzu do sljedeće godine, kada ćemo se vratiti još hrabriji i bolji. Zaštitimo ono što smo izgradili kroz ova 22 izdanja i 34 godine postojanja", naglasio je Spahić.
Stručni žiri na ovogodišnjem izdanju festivala "Mostarska liska" sačinjavali su Admir Glamočak, Tanja Miletić Oručević i Jelena Kordić, a Velika liska - Grand Prix festivala - dodijelila je nagradu za najbolju predstavu u cjelini predstavi "Razbijeni vrč" Narodnog pozorišta Republike Srpske.
„U ime Narodnog pozorišta RS i u svoje ime, prvo želim da se zahvalim Narodnom pozorištu Mostar na toplom dočeku. Mi ovdje zapravo nismo gosti, mi smo ovdje kolege i često ovdje boravimo, ali nakon 2009. godine, zaista mi je zadovoljstvo što iz Mostara mogu donijeti Grand Prix – nagradu za najbolju predstavu festivala. Želim da se zahvalim Stručnom žiriju što je prepoznao kvalitet i trud Narodnog pozorišta RS. Želim Narodnom pozorištu Mostar da ovakav festival, koji njeguje smijeh kao malo koji festival u regiji, opstane, da će nekako odoljeti svim izazovima, ovdje smo zajedno na teškom putu u okolnostima koje će, nadam se, jednog dana biti mnogo lakše“, naglasila je Dijana.
Grbić, direktor Narodnog pozorišta Republike Srpske.
Veliku lisku, nagradu za najbolju režiju, i plaketu Ahmet Obradović, stručni žiri dodijelio je Andrasu Urbanu za predstavu "Seljačka opera" Narodnog pozorišta Sarajevo. Veliku lisku, nagradu za najbolju glumicu festivala, osvojila je Anja Šovagović – Despot, glumica iz Planet Art teatra u Zagrebu, dok je Veliku lisku, nagradu za najboljeg glumca festivala, osvojio Mario Drmać, glumac iz Pozorišta mladih Sarajeva.
„Kada sam išao iz Sarajeva u Mostar, pokušao sam prebrojati sve te liske, male i velike, i mislim da je ovo deveta ili deseta liska koju sam ovdje osvojio. Zaista veliki broj i nekako već osjećam tradiciju, pa se nadam da će ta tradicija potrajati. Želio bih izraziti veliku pohvalu članovima Stručnog žirija koji su moji prijatelji i kolege, a posebno predsjedniku žirija, profesoru Admiru Glamočaku. On je jedini koji je zaslužan zašto radim ovaj posao i sve njegove indikacije, preneseno znanje, čak i kritike ako smijem tako reći, iako nas je vrijeđao kada spomenemo da nekoga kritiziramo, nekako su oni moji studenti svaki put kada izađem na scenu“, naglasio je glumac Sarajevskog omladinskog teatra Mario Drmać.
Medijski žiri, koji su činili Mladenka Krilić, Mirjana Topić Landek i Dragan Radovanović Čali, dodijelio je nagradu Velika Liska za najbolju predstavu po izboru medija predstavi "Bajka o pozorištu" Narodnog pozorišta u Mostaru.
Nakon prebrojavanja glasova publike, žiri publike, koji su činile Nada Dalipagić, Edna Isić Balić i Enila Dugalić, dodijelio je Veliku lisku, nagradu za najbolju izvedbu po izboru publike, predstavi "Tere i Luce" kazališta Planet Art iz Zagreba.
"Želio bih se od srca zahvaliti Narodnom pozorištu Mostar na još jednom divnom dočeku. Zatim, mostarskoj publici s kojom Planet Art teatar očito ima posebnu hemiju, jer nam je ovo treći put da dolazimo na festival i ovo je druga nagrada publike, pored ostalih koje smo osvojili. Zaista postoji ta hemija koju smo osjetili jučer u ovoj dvorani na ovoj predstavi. Mi smo malo pozorište na točkovima, kako kažu, i za nas je ovakva vrsta priznanja koju dobijamo u zajednicama s kojima tek uspostavljamo kontakt najbolji znak da smo na pravom putu i da naša umjetnost zaista može ujediniti i povezati. Hvala vam na divnom prijemu koji govori da je upravo umjetnost ono što nas ujedinjuje."
i da ih bude više i da "Mostarska liska" živi što duže, istakao je Marko Torjanac, direktor kazališta Planet Art iz Zagreba.
Nakon dodjele nagrada, publika je imala priliku uživati u koncertu trija Filmmusicorkestar iz Zagreba, koji je održan u čast nagrađenih.
Pokrovitelji festivala su Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Vlada Hrvatske akademije znanosti, Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Hrvatske akademije znanosti, Skupština Hrvatske akademije znanosti, Grad Mostar i Fondacija za glazbu, scenske i likovne umjetnosti.
Sponzori festivala su BH Telecom, UniCredit Bank, BH Pošta, Turistička zajednica HNK, Vinarija Imperial Vineyards Mostar, Stomatološka klinika Jurišić i Threading bar. Medijski partneri festivala su mostarski.ba, bljesak.info, RSG i Radio MIX.
