Вечерас је у Народном позоришту у Мостару премијерним извођењем представе „Бајка о позоришту“ Владимира Ђурђевића, у режији Ферида Карајице, а у продукцији Народног позоришта у Мостару, почело 22. издање Међународног фестивала комедије „Мостарска лиска“. Директор Народног позоришта у Мостару, Емир Спахић, поздравио је публику.
„Теоретичари кажу, шта год то значило, да је комедија лаки жанр. У реду, сложићемо се са њима, али осим што је лаки жанр, то је једини начин, или боље речено, једини жанр који најбоље приказује време и простор у којем живимо. Познати комичари су нас научили да је оно чему се највише смејемо заправо највећа рана нашег постојања. Пред нама је 22. издање фестивала који се у највећој мери етаблирао у
регион, а и ове године смо имали значајан број пријава. Верујем да је селектор изабрао 7 најбољих продукција из региона и да ћемо понети позитивно искуство са овогодишњег издања фестивала“, рекао је Спахић.
Фестивал је званично прогласио отвореним предсједавајући Скупштине Херцеговачко-неретванског кантона, Џафер Алић.
„Фестивал 'Мостарска лиска' нас годинама подсећа да смех није начин да се побегне од стварности, већ начин да се она боље разуме. У времену када су нам осмеси, дијалог и људска блискост потребнији него икад, овај фестивал нас окупља и подсећа на моћ коју уметност, а посебно комедија, имају да нас окупе.“
ујединити, инспирисати и исцелити. Важно је подсетити се непроцењиве улоге Народног позоришта у Мостару - институције која годинама чува и развија културни живот овог града. Као домаћин фестивала, али и као симбол истрајности, отворености и креативне енергије, ово позориште представља стуб уметничког изражавања
у Херцеговини“, нагласио је Алић.
Стручни жири, који ове године чине Адмир Гламочак, Јелена Кордић Курет и Тања Милетић Оручевћ, доделио је Мала лиска – награду за најбољу глумицу вечери Амели Кресо, док је Мала лиска – награда за најбољег глумца вечери додељена Саши Оручевићу.
Након представе, дружење је настављено у простору „Позоришне крчме“. Сутра (субота, 17.05.) на програму фестивала је представа „Сељачка опера“ Д. Бенедика – Б. Пинтера, у режији Урбана Андраша, у продукцији Народног позоришта Сарајево.
