Још једно успешно вече у оквиру међународног културног догађаја Мостарско лето 2025. обележио је богат културни програм. Публика је имала прилику да ужива у два догађаја – позоришној представи и презентацији фотомонографије.
У одличној атмосфери, уз велико интересовање и одзив публике, представа је изведена на Главној сцени Народног позоришта Мостар. Мало благо Елејн Марфи, у режији Леа Анастазије Флегер, у продукцији Театра Егзит из Загреба. Главне улоге тумаче Мирела Брекало, Јелена Михољевић и Ања Јогуница.
„Ово је била, мислим, наша четврта представа, што значи да је представа још увек веома свежа, па смо са узбуђењем ишчекивали како ће нас мостарска публика прихватити. Већ смо наступали у неколико градова, где смо имали дивна искуства, тако да нисмо осећали трему - више је било позитивно узбуђење које прати сваки нови сусрет са публиком, што је, верујем, сасвим природно. Већ сам раније наступала у Мостару са другим представама и сваки пут је било дивно. Трудимо се да немамо велика очекивања, јер је публика увек непредвидива, али наша срца су вечерас била испуњена радошћу и мислим да је све прошло веома добро“, нагласила је глумица Јелена Михољевић.
У другом делу вечери, у Спомен-кући Светозара Ћоровића, у организацији Музеја Херцеговине Мостар, представљена је фотомонографија Мостар за време социјализма.
„Након 2019. године и монографије Антона Зимола, коју је Музеј Херцеговине Мостар припремио из своје фото колекције, ово је друга фотомонографија, а односи се на социјалистички период Мостара, тачније 60-их и 70-их година. У њој је обухваћено више од 500 фотографија из различитих сегмената живота. Дигитализација је трајала дуго, што значи да је материјал спашен од пропадања. Рестаурација је трајала неколико година, а желели смо да је види шира публика, јер материјал може бити сачуван, одабран и заштићен, али ако се не презентује, не добија своју пуну вредност. Други контекст би био да су фотомонографије веома захвалне за интеракцију са публиком, и у том смислу Музеј је отворен и приступачан. Трећи контекст би био да овом фотомонографијом настављамо да обележавамо 75 година Музеја Херцеговине Мостар, будући да је Музеј као институција основан управо у време када су ове фотографије снимљене“, нагласио је директор Музеја Херцеговине Мостар, Асим Крхан.
О фотомонографији су, поред директора Крхана, говорили и виши кустос Индира Гаштан Бешо и виши кустос Златко Звонић, док је модераторка била Елма Марић, виши музејски педагог.
