Монографија „Болница са печатом“, аутора Велимира Бугарина и уредника фра Зорана Ливанчића, о Фрањевачкој болници у Новој Билој, припремљеној након три деценије како би се подсетило на време када су фратри и лекари, заједно са другим медицинским особљем и племенитим људима, остварили подвиг спасавања свог народа током рата, представљена је у Галерији краљице Катарине Косаче у Мостару. Поред аутора и уредника монографије, учесници су били академици др Љерка Остојић, Јаков Крижановић, др Сњежана Шушњара и Жељко Коцај, док је у музичком делу наступио Иво Јандрић. Догађај је организован у оквиру књижевног програма Мостарског пролећа 2025, у сарадњи са Матицом хрватском Мостар и Матичином подружницом у Витезу.
Како је, између осталих, истакао њен уредник, о. Зоран Ливанчић, монографија сведочи о мучним судбинама људи, посебно деце, која су се нашла у тој импровизованој болници.
– Било је то место патње и поноса. У клими Лашванске долине, патња и понос њених бранилаца, медицинских радника, лекара и фратара. Овде су се састајали лекари душе и тела да ураде оно што се чинило немогућим. Овај део ратне историје се дуго памти и никада се не заборавља – рекао је, између осталих, фра Зоран Ливанчић.
А зашто баш Болница са печатом?
Како су презентери навели, то заправо оставља траг на многим догађајима, на тешким стварима у ратним околностима, тешким лечењима и тешким судбинама, али и на свим добрим и хуманим стварима које су учинили лекари, фратри, медицинске сестре, ветерани...
– Новобиљанска црква, поред тога што је била место молитве, претворена је и у болницу. Зато многи, с правом, кажу да је била црква-болница за душу и тело. Са ескалацијом рата, ова болница у цркви постала је једина медицинска установа у коју је упућено више од 80.000 Хрвата, од којих је више од 12.500 било деце. Од 9. октобра 1992. до 1. априла 1994. године, на разне начине збринуто је више од 11.500 људи. У веома тешким условима, изведено је 156 хируршких захвата под општом анестезијом, а 2.134 под локалном анестезијом... – речено је, уз наглашавање да су се у њој родиле стотине деце.
Уредник се присетио и хуманитарног конвоја – Белог пута за Нову Билу и додао да је касније нова болница изграђена укупним доприносом фрањевачке болнице – Хрватске болнице „Др. фра Мато Николић“, чији је највећи донатор Република Хрватска. Монографија „Болница са печатом“ од 280 страница доноси сведочанства и дијалоге из тог времена, а садржи и оригинална скенирана документа, фотографије…
ФОТО: МХ Мостар
